Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy z niej wykonać unikatowe odmiany ogrodzenia. Z racji tego nasze ogrodzenie zyska niepowtarzalny wygląd oraz będzie się rekomendować spośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji oraz podmokłych torfowiskach wierzby dawno temu zadomowiły się w polskich zieleńcach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i spectficzne kotki. Nie są ambarasujące, pragną jedynie bez liku nawodnienia oraz nie dużo światła. Dogodzą się niby każdą rolą.


Niewiele drzew umie także tak samo błyskawicznie ożywiać stracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nader łatwo odtwarzają także osobisty system korzeni. Wystarczy, że skrócony względnie nawet złapany pęd w ulewnej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i dostarczy początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, by spośród wierzb wykonywać splecione przęsła ogrodzeniowe bądź parkany pokryte liśćmi. Zapewne warto mieć tak ekscentryczne płot. Najodpowiedniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować następujące warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco zbiorowych własności:

aktywują proste, długie oraz bardzo plastyczne pędy – na skutek tego można łatwo modelować formę ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego płotu z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy zakupić przydatne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w warunkach rzeczywistych jest trudne, bo dziko narastające krzewy okazjonalnie emitują wielce długie i prostolinijne pędy. Najlepiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wytypujmy w pierwszej kolejności lokalizację w ogrodzie, troszkę przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku .Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć z dziko wzrastających roślin. Przedtem należy je namoczyć na 24 h w wodzie, żeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny prędko się zagęszczają, stąd to też powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa pobłażamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku do kilkunastu gałązek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s